Vivaldis Vilde Liv

Velkommen til 1700-tallets Venedig!

Til Kulturfest Herning 2026 præsenterer vi Teatret Sleipner og Ensemble Midt Vest i en helt særlig konstellation. Det bliver vildt, fyldt med humor og ikke mindst klassisk musik, som du aldrig har oplevet det før.

Under Kulturfesten har du mulighed for enten at opleve en fuld forestilling eller en lille, særlig bid. Skynd dig at booke din billet.

6., 8. og 10. juni: Vivaldis Vilde Liv (60 min. forestilling)

Teaterkoncerten om Vivaldi er historien om en kunstner, hvis skæbne bærer vidnesbyrd om tidens skiftende luner og berømmelsens flygtige skær. Vivaldi opnåede stjernestatus i sin tid – ja en datidens rockstjerne nærmest på højde med vor tids David Bowie og Taylor Swift. En kæmpe stjerne. Men han endte sit liv ludfattig og i glemmebogen. Vivaldis musik lå gemt i mere end 250 år på lofter og i arkiver. Først i starten af det 20. århundrede blev musikken genopdaget og vakt til live igen.

På scenen møder vi den meget begejstrede skuespiller, der er besat af Vivaldis liv og ånd. Sammen med de dygtige musikere fra Ensemble MidtVest føres publikum ind i Venedigs gader og det vilde liv med karnevalsmaskerader og opera i 1700-talles Venedig.

Forestilling er fra alle aldre fra 7+ år.

13. juni: Vivaldis Vilde Liv – Musikbattle (15 min. forestilling)

I løbet af ugen har vi rundt om i kommunen præsenteret teaterkoncerten om Vivaldi.  Seks gange i løbet af dagen den 13. juni, kan du til en kort forestilling på 15 min. møde en meget begejstret skuespiller, dygtige musikere fra Ensemble MidtVest samt moderne musik der sammen skaber en battle, der er MC Fight Night værdig.

Kig ind forbi og få en helt unik oplevelse.

6. juni:
Kulturfest Herning | Den Jyske Sangskole | 19.00

Forestillingen er ganske gratis, men man er meget velkommen til at tage en kande kaffe eller kage med til et fælles kaffebord efter forestillingen.

I bytte med kagen og kaffen kan man opleve Vivaldis musik og livshistorie for fuld udblæsning.

TILMELDING: Send antal til mail@teatretsleipner.dk

8. juni:
Skibbild-Nøvling Borgerforening | Skibbild-Nøvling Idrætscenter | 17.00-20.30

Forestillingen starter kl. 17.00.

Kl. 18.00 samles vi til fællesspisning – en grillaften for alle.

Pris: Voksen 110kr, børn 6-12 år 50kr, 0-5 år gratis.

Skibbild Invest donerer en is til alle.

Sidste tilmelding til spisning er lørdag d. 6/6.

Arrangementet er en del af Kulturfest TO GO i Skibbild-Nøvling.

TILMELDING: Direkte hos Johannes på tlf. 23724152.

10. juni:
Ørnhøj Borgerforening | Ørnhøj Hallen |
17.30

Forestillingen starter kl. 17.30. Forestillingen er gratis, og der kan max. være 110 personer, så skynd dig at melde til.

Aftenen slutter af med et kort bal med musiker og skuespiller Kai Bredholt.

TILMELDING: Sms antal deltagere til tlf. 51940670.

12. juni:
Aktiv Timring | Hallen i Timring |
17.30-20.-00

Forestillingen starter 17.30.

Efter forestillingen er der hyggelig fællesspisning med madbillet til 65 kr. for børn og 125 kr. for voksne.
Menu: Flæskestegsburger m/ pommes frites og efterfølgende kaffe m/ is.

Der er fredagsbio og spisning for børnene i salen, mens der er forestilling for voksne i hallen. Trænerspirerne holder opsyn.

TILMELDING: Bestil på Timring.dk, holdsport senest den 8. juni.

 

 

Kulturen syder og bobler i Herning.Tilmeld dig vores nyhedsbrev og følg med.

Felter markeret med * er påkrævet